آموزش خانواده1

 

راز مردان موفق در تعامل با خانواده

رسیدن به موفقیت در زندگی نیاز مند مدیریت فکر و اندیشه است و این واقعیتی است که میتوان در زندگی انسان های موفق آن را لمس کرد. کسب این موفقیت ها که در سایه روابط سالم زوج ها حاصل می شود در آغاز به شکل یک آرزو بود،اما کسانی که به جای غبطه خوردن برای رسیدن به این آرزو تلاش کردند توانستند با پشت سر گذاشتن همه موانع زندگی موفقی داشته باشند.

اما راز رسیدن به این آرزو موفقیت در روابط کلامی،عاطفی و معرفتی زوج ها با یکدیگر است.مردان به عنوان مسئولیک زندگی نقش مهمی در ایفای این روابط سالم دارنداما متأسفانه تفکری که مردان را فقط نان آور خانواده وآدم هایی که فقط باید به کار فکر کنند،می داند،موجب شد تا بسیاری از مردان در برقراری این ارتباط ،با مشکل مواجه شوند.

بیشتر زنان از همسرشان شکایت دارندکه مردها خانه را به عنوان خوابگاه و رستوران فرض میکنند وفقط برای خوردن وخوابیدن به خانه می آیند و در خانه از روابط کلامی و عاطفی و معرفتی خبری نیست.این در حالی است که خانواده محل کسب آموزش و ابراز محبت است.

دکتر محسن لواسانی،مشاور خانواده ومدرس دانشگاه بابیان این که این نگرش از درون کودکی در مردان شکل میگیرد،گفت:فرهنگ ورفتار اجتماعی  در شخصیت آدمی بسیار تأثیر گذار است متأسفانه از کودکی به مردان می آموزند که نباید ابرازمحبت واحساس و عشق کنند.اگر پسر بچه ای گریه کند نه فقط پدر حتی مادر به او می گوید:(مگر دختری که گریه می کنی)بنابر این با این رفتار اورا از ابراز احساساتش منع می کنند.این نوع برخورد تربیتی موجب می شود در بزرگسالی و بعد از ازدواج در ابراز احساسات وعواطف ناتوان و روابط مردان با همسرشان سرد،خشک وبی روح میشود.

وی افزود:خداوند در سوره روم آیه 21 می فرمایند:(ما شما را آفریدیم تا با هم ازدواج  وبا ازدواج به آرامش و مودت و رحمت برسید) آدمی در خوردن وخوابیدن با حیوانات مشترک است آنچه مارا از حیوانات متمایز می کند عشق و اندیشه است وخانه محلی برای معرفت اندوزی  وابراز عشق وعلاقه به همسر وفرزندان است این در حالی است که مردان گاهی با طرح مسائل گرانی و مشکلات اقتصادی سردی خود را با همسرشان توجیه می کنند وتلخی و تنش را مجاز می شمارند.

این مدرس دانشگاه با تأکید بر این که باید بپذیریم اگر احساسات پاک علاقه به خانه وخانواده و همسر نباشد هیچ گاه ثروت و قدرت نمی تواند مشکلات زناشویی را کاهش دهد، گفت:مردان موفق کسانی هستند که توانایی مدیریت  در روابط خانواده را داشته باشد.گاهی مردان تصور می کنند چون در بیرون از خانه ودر کسب وکار در آمد بیشتری پیدا می کنند پس یک همسر  ایده آل هستنددر حالی که کارکرد مغز زنان به گونه ای است که هر محبت وهر نوع رفتار محبت آمیز هر چند کوچک را به حساب می آورند.پس مردان باید بدانند که حتماً نبایدیک هدیه گران قیمت و یک وسیله پر زرق و برق برای همسرشان تهیه کنند گاهی یک جمله تحسین کننده می تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد پس نتیجه می گیریم مرد موفق کسی است که پیش از هر  عملکردی در تعامل و رفتار با همسر و فرزندانش موفق باشد .

نویسنده کتاب روانشناسی عشق افزود : زنان نیز باید بدانند اگر به همسرشان نشان دهند که او را درک می کنند ، او نیز ارزش و احترام بیشتری برای احساسات شما قائل می شود .پس بکوشید مانند یک فرد فعال به سخنانش گوش کنید و گاهی حرف هایش را تایید و تکرار کنید . این یک روش ارتباطی است که روانشناسان و مشاوران خانواده به زوج ها می آموزند. این روش به زن و شوهر کمک می کند تا به طور موثر تری به احساسات یکدیگر گوش دهند .

به یاد داشته باشیم اگر می خواهیم با همسرمان رابطه مطلوبی داشته باشیم باید خود را تغییر دهیم تا روند اوضاع تغییر یابد . اگر برای بهبود روابطمان بخواهیم همسر یا شرایط زندگی خود را تغییر دهیم رابطه ما به معضلی فرساینده تبدیل خواهد شد که هر دو نفر را خسته و پیر می کند .

 

دو آموزگار همیشگی منش های نیکو

خانواده مهمترین نقش را در شکل گیری شخصیت کودک دارد.جنبه هایی از شخصیت دارای وجه ارثی وژنتیک است از جمله خلق وخو و هوش .

بخش دیگری نیز که عبارت از منش فرد است جنبه اکتسابی دارد و واین یادگیری از محیط خانه و به ویژه با نمونه قرار دادن پدر ومادر آغاز می شود . پدر ومادر با رفتار وگفتار خود نخستین آموزگار کودک برای اندیشه و عمل است.

مهربانی ،احترام ،وظیفه شناسی ،وفای به عهد ،صبوری در برابر مشکلات،پشتکار وامیدواری از یکسو و نا مهربانی،توهین،بی مسئولیتی،عهد شکنی،شتابزدگی،بی حوصلگی و نا امیدی از سوی دیگر رفتارهایی است که در صورت مداومت در ذهن وجان کودک جایگزین می شود و شخصیت اورا می سازد.پدران ومادرانی که از شخصیت متعادل و پخته برخوردارند طبعا رویکردی مثبت به جهان،به خود وبه خداوند دارند که کودک آگاه یا ناآگاه آن را می آموزد.پدر ومادری که به احترام به یکدیگر رفتار می کنند احترام به انسانهای دیگر راکه از وجوه مهم شخصیت سالم است به کودک خویش  می آموزند

پدر ومادری که با جانوران با مهربانی رفتار می کنند به در ختان و گل ها آب می دهند و برای پرندگان آب و دانه می گذارند توجه ومهربانی به محیط زندگی و جانداران را که زمینه ساز مهربانی نسبت به انسان ها نیز هست در کودک خویش می پرورند .

پدر و مادری که با نماز و روزه و عبادت به درگاه خداوند شکر نعمات او را می گزارند به فرزند خویش قدر شناسی و خضوع و مقاومت در برابر خواسته های نفسانی را می آموزند که از صفات ارزشمند شخصیت است .

شخصیت های ضد اجتماعی که دروغ گو، بی رحم ، بی مسولیت و قانون شکن هستند در خانواده ای با ر آمده اند که پدر ومادر و یا جایگزین شایسته آنان محروم بوده اند . پدران و مادران سازندگان اصلی شخصیت فرزندان هستند و امید آن که از این امکان به بهترین وجه استفاده کنند.

راز شاد بودن را بیاموزید

شاد بودن یک انتخاب است . شما می توانید در هر شرایطی که هستید راهی برای شاد بودن پیدا کنید . این چند راز راهی است که

 می توانیم با آن ها شاد باشیم

سپاسگزار باشید. اگر نگاهی به اطرافتان بیاندازید حتما چیزهای زیادی پیدا خواهید کرد که به خاطرشان شکر گزار باشید . حتی اگر زندگی بسیار سخت و مشکلات زیادی دارید ، باید به این فکر کنید که همه چیز می توانست بدتر و مشکل تر باشد و به این ترتیب باز هم شکر گزار خواهید بود

به دنبال خوبی ها باشید.در هر شرایطی اگر به دنبال بهانه برای شاد شدن بگردید حتماً پیدا خواهید کرد اما اگر به دنبال بدی ها ، ترس ها و ناراحتی ها بگردید هم حتما پیدا می کنید

ببخشید . بخشیدن یعنی این که ما بعد از ابراز نارضایتی خود و تذکر اشتباهات افراد به آن ها دیگر در ذهن و قلبمان کینه نگه نداریم و به علت اینکه خودمان شادتر زندگی کنیم و ذهن و قلبمان رها شود ، آن ها را ببخشیم

کارهای خیر انجام دهید. انجام کارهای خیر تاثیر مثبت بسیا ر زیادی روی انسان می گذارد بنابراین هر زمان که می توانید به دیگران کمک کنید ، هدیه بدهید یا مقداری از اموالتان را ببخشید . به این ترتیب هیچ وقت احساس ناتوانی و بیهودگی نمی کنید و بیشتر احساس رضایت و شادمانی می کنید

همیشه لبخند بزنید: بخندید و بازی کنید. مواظب سلامتی و رفتارهایتان باشید اما خیلی سخت نگیرید زندگی رابرای خودتان مشکل نکنید . شادی در واقع سبکی از زندگی است.

 

دبستان پسرانه غیر دولتی مهاد (93-92)


ادامه مطلب...