دانش آموزسال 1397چهارشنبه سوری

پوشش گیاهی و جانوری مناطق مختلف ایران

پوشش گیاهی و جانوری مناطق مختلف ایران

کشور ایران، با ارتفاع بیش از ۱۰۰۰ متر از سطح دریا، به عنوان یکی از سرزمین های نسبتاً مرتفع به شمار می آید. این سرزمین، به علت داشتن رشته کوه های مرتفع در غرب، جنوب غرب، شمال، شمال شرق و رشته کوه های کم ارتفاع در شرق و جنوب شرقی، وجود دریای عمان و خلیج فارس در جنوب و دریای خزر در شمال و نیز نواحی پست در مرکز دارای آب و هوای متنوعی است. البته کلیه سیستم های جوی همچون بارندگی که بر ایران تاثیر می گذارد بیشتر تحت تاثیر ارتفاعات این رشته کوه ها به ویژه رشته کوه های زاگرس و البرز هستند. در واقع این رشته کوه ها نه تنها مسیر حرکت سیستم های جوی را تحت تاثیر قرار می دهند بلکه بر تنوع طبیعت و آب و هوا نیز موثرند.


ادامه مطلب...

دستگاه دفع ادرار

دستگاه دفع ادرار

دستگاه ادراری یا دستگاه میزش یکی از دستگاه‌های کالبد انسان و حیوانات است که برای دفع ادرار (میز) به کار می‌رود. این دستگاه از کلیه، میزنای، مثانه و پیشابراه تشکیل شده‌است. بخش انتهایی میزراه‌ها (مجاری ادرار) در جنس مذکر و مؤنث متفاوت می‌باشد.

این دستگاه شامل کلیه میزنای و مثانه می‌باشد ازجمله کارهای این دستگاه را می‌توان گفت دفع مواد زائد بدن تنظیم آب بدن و تنظیم نمک بدن است.


ادامه مطلب...

دستگاه گردش خون

دستگاه گردش خون

دستگاه گردش خون یکی از دستگاه‌های بدن است که کارش به گردش درآوردن خون در بدن به منظور رساندن غذا (آمینواسید، الکترولیت، لنف)، انواع گازهای مورد مصرف بدن همچوناکسیژن و دفع مواد زاید حاصل از متابولیسم سلول هاست. بطور کلی، چرخش خون در بدن به دو چرخه (گردش) ششی، که در حین آن خون توسط قلب به درون شش‌ها هدایت شده و در آنجا اکسیژن دریافت می‌کند، و چرخه سیستمیک (کل بدن منهای بخش گازی ریه)، که در حین این چرخه خون توسط قلب به کل بدن هدایت شده و اکسیژن و مواد غذایی را به کل سلول‌های بدن می‌رساند. 
دستگاه گردش خون شامل تمام رگهای بدن به استثناء رگهای لنفی بوده و یک سیستم بسته محسوب می‌گردد و بنابراین سلول‌ها و اجزای خون هرگز از رگها خارج نمی‌گردند. لازم به یادآوری است که در بسیاری از بی مهرگان، سیستم گردش خون، یک سیستم باز محسوب می‌گردد.

بدن یک فرد بالغ بطور متوسط دارای ۴٫۷ تا ۵٬۷ لیتر خون می‌باشد، که در برگیرنده پلاسما، سلول‌های قرمز خون، سلول‌های سفید خون، و سایر اجزاء می‌باشد.


ادامه مطلب...

تبریک نوروز

 

**

در پرتو الطاف ایزد منان
نوروز فرخنده بر روزگار خرمتان مبارک
و بهار شوق انگیز بر قامت سبز وجودتان
شکوفه باران باد