کلاس درسمیدان امامخطقرآن

نمونه سوال آزمون نوبت دوم ریاضی

نمونه هایی از آزمون های نوبت دوم درس ریاضی از شهرهای مختلف

نوروز 98

دانش آموزان عزیز کاربرگ های مربوط به درس ریاضی که در زیر قرار گرفته را جهت یادآوری درسهای گذشته،در ایام تعطیلات عید نوروز انجام دهید.

ضرب کسرها

*ضرب دو کسر ( با استفاده از رسم شکل)

اول کسر بزرگتر از واحد رو در نظر بگیرید، مثلا در مساله اول شکل بالا 2/3 (سه دوم)، خب مجددا چون 2/3 برابر با یک و نیم هستش ما دوتا شکل( یعنی یکی بیشتر) رو به عنوان شکل واحد در نظر می گیریم، حالا چون مخرج کسر عدد 2 هست تمام اشکال رو به دو قسمت تقسیم می کنیم، و 3 قسمت از کل شک هارو رنگ می کنیم .

حالا به اندازه کسر دوم یعنی 3/2 (دو سوم) از قسمت های رنگ شده در مرحله اول رو هاشور می زنیم که اگر دقت کنید می بینید که این دو قسمت باهم تشکیل 1 واحد از شکل اصلی رو میدن که جواب ضرب کسرهای ما هستش.

بقیه مساله ها رو هم در شکل بالا به همین طریق بررسی کنید.

این هم یک مثال دیگر:

همونطور که در شکل بالا میبینید می خواهیم ضرب دوتا کسر دلخواه رو با رسم شکل نشون بدیم.کسر اول رو با یک مستطیل نشون میدیم که به اندازه مخرج کسر به قطعات کوچکتر تقسیم شده و 2 قسمت از 7 قسمت کل رنگ آمیزی شده، حالا همون شکل قبل رو کافیه به اندازه مخرج کسر دوم به قطعات کوچتر تبدیل کنیم . یعنی در این مثال مستطیل اولیه رو با استفاده از خط های عمودی به 5 قسمت تقسیم می کنیم و 3 قسمت از این 65 قسمت رو با رنگ دیگه مشخص می کنیم . حالا برای بدست آوردن حاصل این ضرب کافیه اشتراک این دو رنگ رو در نظر بگیریم که چندتا قسمت هست و به عنوان صورت حاصل ضرب قرار بدیمش و کل تعداد قسمت های موجود رو هم به عنوان مخرج حاصل ضرب.

 

حروف مقطعه

حروف مقطعه قرآن

 

قرآن 114 سوره دارد و در 29 سوره ملاحظه می کنیم که بعد از«بسم الله الرحمن الرحیم »سوره با حرفی آغاز شده است که در اصطلاح مفسران آنها را «فواتح السور» یا «حروف نورانی» و یا «حروف مقطعه» می نامند .این حروف مقطعه در ابتدای سوره ها ‌، یک حرفی‌، دو حرفی ‌،سه حرفی‌، چهار حرفی یا پنج حرفی هستند که به ظاهر معنای روشنی ندارند .

حروف مقطعه به قرار ذیل است :

«الم- الم- المص- الر- الر- الر- المر- الر- الر- کهیعص- طه- طسم- طس- طسم- الم - الم- الم- الم- یس- ص- حم- حم- حمعسق- حم- حم- حم- حم- ق- ن »

این حروف به ترتیب در اوایل سوره های « بقره ‌‌، آل عمران ‌،اعراف‌ ،یونس ‌، هود ‌،یوسف ‌، رعد ‌، ابراهیم ‌، حجر ‌، مریم ‌،طه ‌، شعرا ‌، نمل‌، قصص ‌، عنکبوت ‌، روم لقمان ‌، سجده ‌،یس ‌، ص ‌، مومن ‌، فصلت ‌، شوری ‌، زخرف ‌، دخان ‌، جاثیه ‌، احقاف، ق ‌، قلم» هستند.اگر این حروف جمع شوند و مکررات آنها حذف شود ‌، درست نصف حروف بیست و هشتگانه (28) الفبای عربی یعنی چهارده (14)حرف خواهند بود

اسرار نهان حروف مقطعه قرآن

اوائل سوره هایی چند از قرآن مجید اصطلاحی به نام حروف مقطعه آمده است که در اول بیست و نه (29) سوره از سور قرآن قرار دارد و بیست و شش (26) سوره از این تعداد «مکی» و سه سوره دیگر «مدنی» است .در مورد این حروف چه در قرآن و چه در احادیث و روایات مطلبی که از حقیقت معنایی این حروف پرده بردارد نیامده است . از این رو همواره به عنوان موضوعی پیچیده باقی مانده و مفسّران قرآن درباره آنها نظریات مختلفی ارائه داده اند .نظر اکثر مفسرین اینست که قرآن به این حروف اشاره صریحی نداشته است و در قرآن کریم یا احادیث نبوی غیر از آنچه یاد شد هیچ نشانه یا حدسی که بتواند بحث پیرامون حروف مقطعه اوایل سوره ها هدفی را مشخص کند وجود ندارد.

اعداد مخروط

به ازای قسمت صحیح اعداد مخلوط شما یک عدد بیشتر شکل دلخواه رو رسم می کنید. یعنی مثلا در شکل اول بالا چون می خواهیم 3 و یک دوم رو با شکل نمایش بدیم ، 4 تا شکل میزاریم و به اندازه مخرج قسمت کسری عدد مخلوط مان، تمام این اشکال رو تقسیم می کنیم. یعنی در اینجا که قسمت کسری 2/1 (یک دوم) هستش تمام شکل هارو به دو قسمت تقسیم کرده و به همون اندازه داده شده قسمت هارو رنگ می کنیم. در شکل اول 3 تا دایره کامل + نصف دایره آخری

کوچکترین مضرب مشترک

جهت مشاهده کلیپ آموزشی مضرب مشترک بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

https://t.me/sheshomsama/176

نکته های تربیتی

????وقتی کودک اشتباه کرد، بایستی با لحن قاطع با او صحبت کرد:

❌به سمت او بروید و از همان جا که ایستاده اید بر سرش فریاد نزنید.

✅خم شوید به اندازه ای که هم قد او شوید.

✅مستقیم در چشمهایش نگاه کنید.

✅اگر خواست رویش را برگرداند، دستهایش را بگیرید و به او بگویید: "لطفا به من نگاه کن"

❌باید در لحن شما اثری از خشونت و تهدید نباشد.

????به آرامی بگویید که چه خطایی کرده: " اجازه نداری کسی رو بزنی ازت میخوام که اینکار و تکرار نکنی"

✅بدانید که گاهی صدای آرام و قاطع برای کودک کافی است.

❌به کودک برچسب نزنید: "بچه بد"