بسم الله
کتابمهدمهدمهدمهدمهاد

تبریک نوروز

گشت گرداگرد مهر تابناک ، ایران زمین / روز نو آمد و شد شادی برون زندر کمین
ای تو یزدان ، ای تو گرداننده ی مهر و سپر / برترینش کن برایم این زمان و این زمین . . .
عید نوروز بر شما مبارک

 

چگونگی هضم غذا در دستگاه گوارش

هضم و جذب غذا در دستگاه گوارش

هضم و جذب غذا در دستگاه گوارش● هضم 
وقتی‌که غذا وارد دهان گردید و به کمک دندان‌ها نرم شد تحت اثر شیره‌های گوارشی غدد موجود در دهان، معده و روده‌ها به اجزاء کوچک قابل جذب تقسیم می‌شود. این عمل را هضم گویند. 
● جذب 
وقتی‌که مواد غذائی به اجزاء ریزی تبدیل شدند از جدار معده و روده جذب بدن و خون می‌شوند و عملاً وارد بدن می‌گردند این عمل ار جذب گویند. 
در زیر به‌طور خلاصه اهمیت و کار قسمت‌های مختلف دستگاه گوارش در هضم و جذب غذا ذکر می‌شود. 
۱) دهان 
در دهان غذا اولاً به‌وسیله دندان‌ها خورد و نرم می‌شود. ثانیاً بعضی از عناصر مواد غذائی به‌خصوص مواد نشاسته‌ای تحت‌ اثر بزاق تا حدودی تجزیه و به قندهای قابل جذبی تبدیل می‌گردد. 
ثانیاً مقدار خیلی کمی از املاح قندها و داروهای قابل حل در دهان جذب می‌گردند. 
۲) معده 
مواد غذائی پس از اینکه از دهان وارد معده شدند در آنجا نیز تحت اثر ترشحات و حرکات معده نرم‌تر و خوردتر می‌گردند ولی باید دانست که قسمت عمده عمل نرم کردن مواد غذائی در دهان انجام می‌شود. بنابراین کسانی‌که عادت دارند غذای خود را آهسته بخورند و در دهان کاملاً بجوند کمتر دچار ناراحتی‌های هاضمه‌ای به‌خصوص معدی می‌شوند. 
همچنین غذاها در معده با مقداری زیادی از ترشحات معده مخلوط شده کاملاً رقیق می‌گردد ضمناً مواد غذائی تحت اثر شیره‌های معده به تجزیه خود ادامه می‌دهد شیر در مرحله اول در معده تحت اثر مایه پنیر معده بسته شده به‌حالت دلمه درمی‌آید. 
▪ قسمتی از مواد غذائی در معده جذب خون می‌شوند که عبارتند از: 
الف) الکل، قندهای ساده، نمک معمولی و سایر املاح محلول در آب. 
ب) ویتامین‌های محلول در آب و بالاخره آب و بعضی از داروها 
۳) روده باریک 
در روده باریک نشاسته و سایر مواد قندی کاملاً تجزیه شده و تبدیل به گلوکز می‌شوند. 
آن مقدار پروتئین‌‌ها که در معده تجزیه نشده‌اند تبدیل به اسیدهای آمینه می‌گردند. چربی‌ها نیز تحت‌ اثر شیره‌های معدی و روده مخصوصاً صفرا یکنواخت شده به‌شکل محلول آهکی یا شیری درمی‌آیند. 
قسمت اعظم مواد قندی، سفیده‌ای، چربی، املاح، ویتامین در آب در روده باریک جذب می‌گردد. 
۴) روده بزرگ 
در روده بزرگ قسمت خیلی جزئی از مواد باقیمانده جذب می‌گردد اهمیت روده‌های بزرگ از نظر جذب تنها در جذب ویتامین‌های گروه B و آب می‌باشد بنابراین آبی که در قسمت‌های مختلف دستگاه از دهان گرفته تا روده‌های کوچک با غذا مخلوط شده و آن را رقیق کرده مجدداً در روده‌های بزرگ جذب بدن می‌گردد.

طرح خلاقیت