بسم الله
کتابمهدمهدمهدمهدمهاد

تاریخ

ایی ها( ماد ها ، پارت ها ، پارس ها)

آریایی‌ها را به نام زبان فرضی مشترک باستانی آنان هندو ایرانی می‌نامند. زبان، دین و ساختار اجتماعی جامعه آنان در دوره‌های پس از مهاجرت حاکی از آن است که این اقوام در ابتدا قوم واحدی بودند. جدا شدن آریایی‌ها از دیگر قبایل دامدار و اسکان نیافته هند و اروپایی باید پس از آغاز پراکنده شدن جمعی این قوم‌ها در نیمه دوم هزاره ۴ پ. م رخ داده باشد. مهاجرت اقوام هندو اروپایی که در فاصله هزاره ۵ تا ۳ پ. م در استپ‌های جنوب روسیه زندگی می‌کردند، احتمالاً به سبب افزایش جمعیت، ثروت (به ویژه احشام)، اختراع گردونه و ارابهٔ جنگی و استفاده از اسب برای سواری بود. این قوم‌ها با فرهنگ کورگان که از هزاره‌های ۵ تا ۳ پ. م در استپ‌های شمال دریای سیاه گسترش داشت، مربوط اند. هندو اروپایی‌ها در جهات مختلف حرکت کردند و از هند تا ایرلند مسکن گرفتند. در طول هزاره ۳ تا اوایل هزاره ۲ پ. م گروه هندو ایرانی یا آریایی که شاخه‌ای از قوم هندو آریایی بود، احتمالاً در آسیای مرکزی، یعنی حدوداً استپ‌های ایران شرقی در سُغد، خوارزم و بلخ باستان و مناطق مجاور آنها همچنان به زندگی مشترک خود ادامه می‌داد. باستان‌شناسان شوروی معمولاً قوم هندوایرانی را در کهنترین دورانهای آن با فرهنگ آندرُنُو که آثار آن در قزاقستان و جنوب سیبرییافت شده‌است، مربوط می‌کنند. این فرهنگ به هزاره ۲ پ. م تعلق دارد و با فرهنگ کورگان مربوط است. سرانجام هند و ایرانیان نیز در حدود ۲۰۰۰ پ. م در جستجوی سرزمین‌های تازه با چراگاه‌های بهتر و دامهای بیشتر و شاید به سبب خشکسالی‌هایی که به طور ادواری استپهای فصل مشترک اروپا-آسیا را که مسکن آنها بود، تهدید می‌کرد، به تدریج از هم جدا شدند و با حرکتی پردامنه از سمت شرق دریای خزر و آسیای مرکزی، یا از غرب از سوی قفقاز، یا شاید از هر دو جهت از موطن مشترکشان به سوی فلات ایران حرکت کردند. در این زمان با پراکنده شدن هند و ایرانیان در منطقه‌ای گسترده و نیز به سبب سستی روابط اقتصادی میان آنها که روابط را کم کرد، تفاوت میان زبانهای ایرانی و هندی باستان که هر دو از گویش مختلف زبان هندواروپایی آغازین سرچشمه گرفته بودند و در دروه آریایی تحول مشترک آنها برای ادغام کامل آن دو کافی نبود، به تدریج شدت گرفت.

دهه فجر

 

وقتی صدای پای بهمن از کوچه پس کوچه های خاطره ها به گوش تو می رسد. گویی شهیدانند که آمده اند برای بیعت دوباره برای هشدار و تذکر و بیداری . بهمن که از راه می رسدشهیدان پیمان نامه ی خونین شهادت را برای تجدید امضای تک تک ما می آورند تا فراموش نکنیم که باغبان لاله ها امام مهربان بود و سایبان لحظه ها، نگاهش هنوز هم نگران باغمان است. هر بهمن امام است که دوباره بر بال ملائک به دیدارمان می آید و کوچه های باغمان را پر از نسترن و نیلوفر می نماید. گام هایش همه جا یاس می کارد و گل محمدی به خانه ها هدیه می کند.

بهمن همیشه در راه است.


فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.

 

مطالب و متن مجری دهه فجر, متن های دهه فجر

 مقاله در مورد دهه فجر

 

به نام اعظمی که عظیمی چون خمینی آفرید
سلام بر تو ای روح خدا سلام بر تو که بخشنده تر از آفتاب در آسمان ابدیت تابیدن گرفتی و با ملائک در هم آمیختی.

 

سلام بر تو که از نظرها پنهان و در دل ها جاودانه ای و سلام بر تو که از خاک در گستره ی افلاک زیستن دوباره آغاز نمودی

 

خمینی جان
آن دل که به یاد تو نباشد دل نیست/ قلبی که به عشقت نتپد جز گِل نیست
آن کس که ندارد به سر کوی تو راه/ از زندگی بی ثمرش حاصل نیست

 

سلامی صمیمانه و خاضعانه محضر شما عزیزانی داریم که مشیت الهی، نور مهرتان را به دل ما تاباند و در دل مهربانتان جایی برای ما باز کرد و نعمت همدلی را به ما ارزانی داشت. امیدواریم قدر این نعمت را بدانیم و لایق عنایت و محبت شما باشیم.

ضمن عرض خیر مقدم پیشگاه شما عزیزان و سروران گرامی، سر بر آستان جلال پروردگاری می ساییم که همتمان را بدرقه ی راه ساخت تا در جشن بزرگ انقلاب گامی برداریم.

 

الهی گر شکر شوم شکر تو نتوانم گفت/ ور عذر شوم عذر تو نتوانم خواست (نتوانم با سکون "ت").

علوم

ساختمان بدن موجودات زنده

تفاوت های موجودات زنده و غیر زنده :

موجودات زنده : ۱ - تغذیه می کنند . ۲ - حرکت می کنند . ۳ - رشد می کنند . ۴ - تنفس می کنند . ۵ - تولید مثل می کنند . ۶ - به محرک ها پاسخ می دهند .

اگر موجودی این شش خصوصیت را با هم داشته باشد زنده و در غیر این صورت غیر زنده می باشد .

تفاوت موجود مرده و غیر زنده :

موجود مرده موجودی است که زمانی موجود زنده بوده است ولی حال دیگر زنده نیست . مانند صندلی چوبی اما موجود غیر زنده موجودی است که هیچ وقت زنده نبوده است . مانند صندلی فلزی

سلول :

واحد ساختمانی بدن موجودات زنده را سلول می گویند .

بعضی جانداران تک سلولی هستند اما بسیاری از جانداران پرسلولی اند . مانند بدن انسان که میلیون ها سلول ساخته شده است .

سلول ها آن قدر کوچکند که با چشم معمولی و حتی ذره بین های معمولی دیده نمی شوند بلکه باید آن ها را با وسیله ای به نام میکروسکوپ که چیزها را تا ۱۰۰۰ برابر بزرگ تر می کند دید . 

ساختمان سلول :

همه سلول ها از سه بخش تشکیل شده اند :

۱ - پوسته   

   ۲ - سیتو پلاسم ( که مایع غلیظی است که مواد غذایی را به هسته می رساند )

۳ - هسته

شباهت سلول ها : همه از سه قسمت ساخته شده اند

تفاوت سلول ها : شکل ، اندازه و کاری که انجام می دهند .

کار سلول ها :

سلول عصب : انتقال پیام                      سلول ماهیچه : حرکت دادن بدن

سلول استخوان : ثابت نگه داشتن بدن   سلول دیواره ر.وده باریک : جذب مواد غذایی

سلول های گیاهی و جانوری :

سلول های گیاهی و جانوری با هم تفاوت هایی دارند از جمله :

سلول های گیاهی دیواره مشخصی دارند اما سلول های جانوری خیر

بعضی از سلول های گیاهی سبزینه هم دارند اما سلول های جانوری ندارند .

برگ چند نوع سلول دارد . سلول های پشت  و روی برگ پهن و نازکند اما قسمت های درونی برگ سلول های مستطیل شکل و بی شکل دارند .

تقسیم سلول ها :

سلول ها از غذایی که می خوریم استفاده می کنند و بزرگ می شوند . کم کم از قسمت پوسته شروع به تا خورگی می کنند و این تا خوردگی تا سیتوپلاسم و هسته ادامه می یابد و به تدریج این دو قسمت از هم جدا می شوند و یک سلول تبدیل به دو سلول می شود . حال هر کدام از این دو سلول نیز تقسیم می شوند و این تقسیم شدن سلول ها تا پایان عمر ادامه می یابد .

تقسیم شدن بعضی از سلول ها تا پایان عمر ادامه نمی یابد بلکه زمان خاصی دارند مانند سلول های عصبی که فقط در دوره جنینی تقسیم می شوند یا سلول های سازنده مینای دندان در دو دوره یکی زمانی که کودک دندان در می آورد و یکی زمانی که دندان های شیری می افتند و دندان های همیشگی در می آیند تقسیم می شوند .

سلول های زبان

سلول های چربی

 

سطح دندان

                                                            باکتری مژک دار

باکتری های روی پوست

پشه