" آنچه به فرزندم می گویم تشویق است یاتنبیه"

 

هیچ کس فکرش را نمی کند که جملاتی با بار معنایی مثبت نیز بتوانند اثری منفی یا مخالف داشته باشد. اما ممکن است حتی عبارت ها وجمله هایی که در تشویق و تنبیه کودکان به کار برده می شوند مخرب باشند.

اینکه شما با انگیزه و نیت مثبتی این جمله ها را بیان می کنید اما این تشویق کودک مانع از آن می شوند که از راهنمای درون خودش پیروی کند، اما گمراه می شود و تلاش هایش را محدود می کند و اگر احساس کند چیزی برایش سخت است فوری آن را رها خواهد کرد. به معنای آن نیست که شما نباید کودک را تحسین یا تنبیه کنید. فقط باید به چیزی که می گویید بیشتر توجه کنید و به تأثیر حرفی که می زنید برطرز فکر و رفتار کودک اهمیت بدهید.

«عالی بود»

مشکل تشویق و تأثیرش بر یادگیری کودکان این است که پدر و مادرها مدام از آن برای تشویق کودک استفاده می کنند بدون اینکه واقعا متوجه باشند آن را در مقابل چه کاری به کودک می گویند. شما ممکن است در برابرنقاشی خیلی بی توجه و بی هدف فرزندتان هم بگویید:عالی بود پسرم،دخترم.

درواقع این جمله به کودک یاد می دهد که در هر صورتی عالی وبی نقص است چون مدام از سوی شما تأئید می شود.

به جای آن بگویید «مثل اینکه همه تلاشت روکردی». در این عبارت شما بر میزان تلاش کودک تأکید دارید و به او این پیام را می رسانید که تلاش از نتیجه مهم تر است. کودک یاد می گیرد برای رسیدن به هدفش تکرار، توجه و تلاش اهمیت بیشتری دارد. هر تلاش کوچکی اگرچه لازم است اما برای موفقیت و بهترین بودن کافی نیست. این می تواند یکی از تأثیرات تشویق و تنبیه کودکان باشد».

«دختر/پسر خوب»

اگرچه نیت شما در تشویق و تنبیه کودکان مثبت است اما می تواند خلاف تأثیری که شمامی خواهید را برای فرزندتان بگذارد. والدین برای بالا بردن اعتماد به نفس کودک به او می گویند تو خوبی. اما تکرار تشویق و تنبیه کودکان به مرور زمان تأثیر متفاوتی می گذارد وقتی کودک کاری راکه می خواهید برایتان انجام می دهد گفتن «دختر/پسر خوبم» او راشرطی می کند.

کودکان گمان می کند خوبی او با انجام و پاسخ به درخواست دیگران معنا دارد. به مرور زمان فرزندتان به خاطر ترس ازدست دادن موقعیت «دختر/پسرخوب بودن»، هرکاری را انجام می دهد بدون اینکه متوجه باشد هدف از انجام کارهاو پاسخگویی به نیازهای دیگران چیست. این می تواند یکی از آثار منفی تشویق و تنبیه کودکان باشد.

به جای این جمله بگویید «خیلی خوب میشه که این کار را برام بکنی». در این جمله او هم متوجه درخواست شما می شود و هم یاد می گیرد پاسخ به درخواست دیگران چه تأثیر مثبتی در دیدگاه دیگران راجع به خودش دارد. یا به جای اینکه بگویید:چقدر توخوبی که مدادت را به دوستت دادی.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*