خوشنویسیخوشنویسی1خوشنویسی3عیدعید2

بیوگرافی استاد محمد طریقتی

استاد محمد طریقتی « مذهب و نگارگر معاصر »

بیوگرافی و سابقه هنری استاد محمد طریقتی « مذهب و نگارگر معاصر »
«محمد طریقی» نگارگر معاصر در سال 1337 در شهرستان رودسر از شهرهای استان گیلان متولد شد و مدت 25 سال است که به هنر نگارگری (تذهیب ـ تشعیر ـ گل و مرغ ـ نقاشی ایران) فعالیت دارد و در این دو دهه 168 جلد کتاب هنری، ادبی، عرفانی (حافظ ـ خیام ـ خواجوی ـ کرمانی ـ نظامی گنجوی ـ شاهنامه ـ فردوسی ـ مولوی و ...) انجمن خوشنویسان ایران (کتاب آرایی) را تذهیب و 26 جلد آلبوم (مرقع ـ فولدر) را تذهیب و تشعیر کرده به مناسبت‌های برگزاری کنگره‌ها و سمینارها (کنگره فردوسی ـ حافظ ـ خیابان ـ خواجوی کرمانی ـ نظامی گنجوی و ... نیز تذهیب و تشعیر بسیاری از قطعت خوشنویسی اساتید، را در این زمینه اجرا کرد و بالغ بر 1680 قطعه خوشنویسی و پوستر نیز حاصل تلاش و فعالیت او در این مدت است.
وی در ابتدای دوران نوجوانی به نقاشی رنگ روغن گرایش پیدا کرد و پس از کسب تجربیاتی در این زمینه، احساس کرد تصویرگری سنتی و توجه به هنرهای غنی گذشته نیازهای درونی او را بیشتر غنا می‌بخشد. از این رو برای کسب تحصیل به تهران آمد. دوران متوسطه را به اتمام رسانید و در ضمن کار به مطالعه آثار قدما و گذشتگان پرداخت و از سرپنجه استادان بزرگواری چون استاد احمری، استاد مهرگان، استاد فرشچیان و در دوره قدما (رضا عباسی ـ بهزاد ـ آقا میرک) خوشه‌چینی کرد.
همزمان به عنوان مسئول نمایشگاه‌های انجمن خوشنویسان ایران مشغول به کار شد در این گذار توفیق فراوان یافت که آثار بزرگان و پیشکسوتان خط خوشنویسی معاصر (که از دیرباز ارتباط تنگاتنگی با هنر خوشنویسی داشته) را تذهیب کرده و مقدماتی در این زمینه به انجام رساند.
همچنان تا آنجا که توان و بضاعت او اجازه می‌داد به مدت 25 سال را به هنر نگارگری پرداخت که هم اکنون نیز با هنرجویان زیادی در این زمینه ارتباط دارد و از طریق کلاسهای حضوری و مکاتبه در انجمن خوشنویسان ایران تدریس کلاسهای کارگری در شاخه‌های تذهیب و تشعیر و گل و مرغ و نقاشی ایران (مینیاتور) عهده‌دار است.
همزمان با نمایشگاه‌های خوشنویسی انجمن خوشنوسان ایران در کشورهای فرانسه، آلمان، باکو، لبنان، سوریه، انگلیس، آنکارا و استانبول و در نمایشگاه‌های داخلی شرکت و در پنجمین نمایشگاه قرآن کریم به عنوان خادم قرآن کریم(تذهیب قرآن کریم) در مقام اول به دریافت لوح افتخار و تقدیر از ریاست جمهوری اسلامی ایران حجت‌الاسلام خاتمی نایل شده است.
نمایشگاه انفرادی وی در سوریه، لبنان، باکو، انجمن فرهنگی ایران ایتالیا، جده، لندن، منچستر، لیورپول، استامبول، آنکارا، لندن، منچستر، گریت یارموس و کانادا بوده است.


اموزشی

دانش آموزان عزیز سلام برای یاد گیری بهتربه مطلب زیر مراجعه کنید.