پیامبر
علم اموزیرمضان

آثار و برکات روزه و احکام ماه رمضان

جدول املای کلمات

برای دریافت فایل بر روی عکس کلیک کنید

املای آمیرزا فارسی ششم

برای دریافت فایل بر روی عکس کلیک کنید

ولادت قائم آل محمد مبارک باد

حضور شاداب در مدرسه

اجزای میکروسکوپ

1- اجزای نوری : اجزای نوری عمدتاً شامل بر منبع تغذیه نور ، قطعات مربوط به آن است ، از قبیل لامپ با ولتاز 20 ولت ، فیلتر تصحیح نور و کندانسور . وظیفه ی کندانسور متمرکز کردن نور روی نمونه است . کندانسور نور را تصحیح کرده و بر روی نمونه یا شی ء مورد بررسی متمرکز می کند و شامل پنج قطعه است : 1- فیلتر رنگی (تصحیح نور) 2- دیافراگم که مقدار نور را تنظیم می کند. 3- دو عدد عدسی محدب (ذره بینی ) 4- پیچ نگهدارنده ی کندانسور 5- پیچ تنظیم دیافراگم

2- اجزای مکانیکی : 1- پایه : کلیه ی قطعات میکروسکوپ بر روی پایه مستقر می باشد. در برخی از مدل های میکروسکوپ نوری منبع نور ، فیوز و کابل برق در پایه قرار می گیرد. 2- دسته : جهت حمل و نقل میکروسکوپ از دسته استفاده می شود.

3- لوله ی میکروسکوپ : شامل عدسی شئی و عدسی چشمی که با بزرگ نمایی های مختلف طراحی می شوند.

4- صفحه گردان یا متحرک : عدسی های شیئی بر روی این صفحه قرار می گیرند و با چرخاندان آن موقعیت عدسی های شیئی تغییر می کند

5- پیچ تنظیم تند : این پیچ بر روی دسته تعبیه شده است و باعث می گردد که صفحه ی میکروسکوپ با سرعت بیش تری در جهت عمودی جابه جا شود.

6- پیچ تنظیم کند : این پیچ بر روی پیچ حرکات تند قرار داد و صفحه پلاتین را در جهت عمودی و در حد یک میلیونیم متر جابجا می کند.

7- صفحه ی میکروسکوپ : صفحه ای است که نمونه ی مورد نظر را روی آن قرار می گیرد و در بعضی از میکروسکوپ ها در جهت طول و عرض دارای دو خط کش مدرّج می باشد که برای ثبت یادداشت مکان یک نمونه ی خاص به کار می رود.

8- پیچ جابه جا کننده ی اسلاید : این پیچ زیر صفحه ی میکروسکوپ قرار دارد که آن را درجهت طول و عرض جابه جا می کند.

پرسش های متن درس دهم علوم - خیلی کوچک خیلی بزرگ

1- کاربرد میکروسکوپ چیست ؟
برای مشاهده ی بیش تر سلول ها و جانداران تک سلولی از میکروسکوپ استفاده می شود.
2- در بدن انسان چه مقدار سلول وجود دارد ؟
در بدن انسان ۵٠ تا ٧۵ میلیون میلیون سلول وجود دارد.
3- رشته های سبز رنگی را که از کنار هم قرار گرفتن....1....تشکیل شده اند....2.... ساده هستند و ....3... نام دارند.
1- سلول ها 
2- پرسلولی های 
3- جلبک های رشته ای 
4- مخمر ها از چه چیزی هستند و چگونه زیاد می شوند ؟
مخمرها از قارچ های تک سلولی هستندو با جوانه زدن زیاد می شوند 
5- ذره بین اجسام را چند برابر بزرگ می کند؟
ذرّه بین اجسام را ١٠ تا ٢٠ برابر بزرگ می کند
6- اولین مکروسکوپ ها چگونه ساخته شدند ؟
اوّلین میکروسکوپ ها با قرار دادن ذرّه بین ها در کنار همدیگر ساخته شدند
7- اولین میکروسکوپ توسط چه کسی ساخته شد و چه چیزی با آن مشاهده شد ؟
رابرت هوک حدود ۴٠٠ سال پیش اوّلین میکروسکوپ را ساخت و با آن توانست قطعه ای از چوب پنبه را با دقّت ببیند و تصویر آن را رسم کند
8- اصطلاح سلول چه معنای دارد ؟ 
سلول به معنای اتاق کوچک است .
9- میکروسکوپ های امروزی چگونه کار می کنند ؟
در میکروسکوپ ها امروزی نور از یک منبع نوری به نمونه تابیده می شود. نور از نمونه 
و عدسی ها عبور می کند و ما می توانیم تصویر نمونه را به صورت روشن و بزرگ تر از خود آن ببینیم.
10 میکروسکوپ های نوری نمونه را تا چند برابر می توانند بزرگ تر نشان دهند ؟
میکروسکوپ های نوری می توانند نمونه را تا ٢٠٠٠ برابر بزرگ تر نشان دهند

انرژی - فصل نهم علوم ششم

1- برای انجام چه کارهایی به انرژی نیاز دارید؟ راه رفتن دویدن برداشتن اجسام ورزش کردن نوشتن و ... به طور کلی برای انجام هرکاری انرژی لازم است .

2- انرژی مواد غذایی از کجا به دست می آید؟ این انرژی در گیاهان سبز ساخته شده و در آنها ذخیره می شود .

3- شکل های مختلف انرژی را نام ببرید ؟ حرکتی گرمایی نورانی صوتی هسته ای شیمیایی و الکتریکی

4- انرژی شیمیایی چیست؟ انرژی ذخیره شده در مواد غذایی و میوه ها  و سوخت هایی مانند نفت  و گاز طبیعی  را انرژی شیمیایی می گویند.

5- انرژی شیمیایی سوخت ها به چه صورت هایی می تواند تبدیل شود ؟ می تواند  به انرژی حرکتی یا انرژی گرمایی تبدیل شود  در واقع وقتی سوخت  می  سوزد  باعث ایجاد گرما  و حرکت شود .

6- چه چیز هایی می توانند انرژی  ذخیره کنند ؟ مواد غذایی سوخت باتری و مواد منفجره

7- کدام وسایل را می شناسید که به کمک باتری کار می کنند ؟ تلفن همراه  ساعت رادیو و ...

8-  آیا باتری هم انرژی را ذخیره می کند ؟ بله

9-  وقتی چراغ قوه یا اسباب بازی  متحرک را به کار می اندازید چه تغییرات انرژی ای مشاهده  می کنید ؟ در چراغ قوه  انرژی ذخیره شده ی باتری به نور و در اسباب بازی متحرک  انرژی ذخیره شده ی باتری به انرژی حرکتی تبدیل می شود .

10-  آیا در اجسام  نیز انرژی ذخیره می شود ؟ مثال بزنید ؟ بله آب پشت یک سد  فنر  فشرده شده و جسمی که بالاتر از سطح زمین قرار دارد  دارای انرژی هستند .

11-  چگونه از انرژی ذخیره ای در آب پشت یک سد انرژی الکتریکی حاصل می شود ؟ وقتی آب از آبشار فرو می ریزد  انرژی آن به تدریج به انرژی حرکتی تبدیل می شود سپس وقتی آب بر روی توربین ریخته می شود آن را حرکت می دهد توربین دستگاه مولد را حرکت می دهد  و مولد انرژی حرکتی را به برق تبدیل می کند .

12-  آیا می توان گفت وقتی  سنگ از زمین فاصله دارد انرژی در آن ذخیره می شود و پس از رها شدن به تدریج به انرژی حرکتی تبدیل می شود ؟ بله

13-  هنگام افتادن یک جسم از ارتفاع چه تبدیل انرژی ای انجام می شود ؟ انرژی ذخیره شده (پتانسیل گرانشی ) به انرژی حرکتی (جنبشی ) تبدیل می شود .

14-  هنگام مالش دادن دو دست چه نوع انرژی به وجود می آید ؟ انرژی حرکتی ماهیچه های ما در اثر نیروی اصطکاک به گرما تبدیل می شود .

15-  گرمای بخاری که باعث چرخش فرفره در روی بخاری می شود چه نوع انرژی دارد ؟ در  این حالت انرژی گرمایی بخاری به انرژی حرکتی تبدیل  می شود .

16-  ضربه زدن با مداد برروی دیوار چه نوع انرژی تولید می کند ؟انرژی حرکتی دست ما توسط مداد به  دیوار منتقل شده و به انرژی صوتی تبدیل می شود .

17-  اگر توپی را به پازل  چیدنی پرتاب کنیم چه اتفاقی می افتد ؟ انرژی حرکتی توپ به قطعات پازل برخورد می کند و از یک قطعه در حال افتادن به پازل دیگر منتقل می شود ...

18-  اگر چند دانه برنج را برروی طبلی بریزیم و طبل را به حرکت در آوریم چه اتفاقی می افتد؟ دانه های برنج به بالا و پایین  می پرند  یعنی  انرژی حرکتی  به انرژی  صوتی و انرژی صوتی دوباره به حرکتی تبدیل می شود .

19-  چرا دانشمندان می گویند که بخش عمده انرژی  که ما مصرف می کنیم  از نور خورشید است ؟ این انرژی  با نور خورشید در گیاهان سبز ساخته شده  و در آن ها ذخیره می شود  گیاهان با نور خورشید غذا سازی می کنند .جانوران از غذای تهیه شده توسط گیاهان استفاده می کنند ما هم از گیاهان و هم از جانوران  استفاده می کنیم  پس انرژی مصرفی ما از نور خورشید است.

20-  چگونه می توانیم انرژی را جسمی ذخیره کنیم؟ به طور مثال می توانیم با فشردن یک فنر ذخیره را در آن ذخیره کنیم .

21-  آیا بالا بردن سنگ باعث  ذخیره شدن انرژی در آن می شود ؟ بله

22-  انرژی یک ظرف پر از آب در فاصله 40سانتیمتری از سطح زمین بیشتر است یا یک ظرف پر از آب در فاصله 80سانتیمتری ؟  انرژی حرکتی هرچه قدر از سطح  زمین بیشتر فاصله بگیریم بیشتر می شود.

23-  در چه نوع  فعالیت هایی انرژی بیشتر ذخیره می شود؟ وزنه برداری چتر بازی ژیمناستیک و ...

24-  انرژی پتانسیل گرانشی را تعریف کنید؟ انرژی که به دلیل  ارتفاع داشتن یک جسم از سطح زمین در آن ذخیره می شود  انرژی پتانسیل گرانشی نام دارد.

دانستنی

درخت سیب نیوتن کجاست؟????

- همه شما در مورد درخت سیب معروفی که منجر به کشف قانون جاذبه‌ی زمین شد چیزهایی شنیده‌اید. درختی که دانشمند معروف، آیزاک نیوتن، زیر آن نشسته بود و بعد از اینکه یک سیب از آن سقوط کرد، نیوتن به این فکر افتاد که «چرا سیب‌ها همیشه مستقیم به سمت پایین و روی زمین می‌افتند؟‌»

- این درخت در حیاط خانه‌ای در شهر کوچک گرانتهام در کشور انگلستان قرار دارد. گرانتهام شهر کوچکی است که در شهرستان لینکلن‌شر قرار گرفته است. درختی که سابقه خودش به حدود ۴۰۰ سال بازمی‌گردد، ولی فقط از ۲۴۰ پیش و یعد از داستان نیوتن است که این‌قدر معروف شده و حتی آن را «درخت جاذبه» هم می‌نامند. دست‌نوشته‌ها و نقاشی‌های قدیمی و اینکه در حیاط این خانه فقط همین یک درخت سیب وجود دارد،‌ ثابت می‌کند که مطمئناً این همان درختی است که نیوتن زیر آن نشسته بوده است.

- گفته می‌شود درخت سیب نیوتن در حدود سال‌های 1820 یکبار بر اثر طوفان آسیب‌های زیادی دید و شکست،‌ ولی چون به ریشه‌ی آن آسیبی نرسید، مجدداً رشد کرد و امروزه به خوبی از آن مراقبت می‌شود تا گردشگران بتوانند از آن بازدید کنند.

- نکته جالب‌تر اینکه در حرکتی نمادین، از درخت سیب اصلی نیوتن قلمه‌هایی جدا کردند و در مکان‌های مختلفی کاشتند. یکی از این قلمه‌ها در حیاط دانشکده فیزیک دانشگاه یورک کاشته شد و یکی دیگر هم در دانشگاه کمبریج، و در زیر پنجره اتاقی که نیوتن در زمان تحصیلش در کمبریج، در آن زندگی می‌کرد.

دانستنی های ریاضی - محیط و مساحت